Антиейдж, детокс та захист
Що таке меристемні клітини та навіщо вони в косметиці?
У описах багатьох б'юті-продуктів часто можна зустріти позначку на кшталт «Містить стовбурові клітини рослин». Тільки насправді термін «стовбурові» не дуже коректний – доцільно говорити ініціальні, або ж меристемні. Ці клітини – потужне джерело вітамінів, антиоксидантів, пептидів та нутрієнтів, необхідних для здоров'я шкіри.

Як вони працюють та у чому їхня цінність в косметичних засобах? Пояснює керівник науково-практичного відділу Summands Наталія Кіщенко.


Що таке меристемні клітини?

Це недиференційовані клітини рослини. Вони мають здатність нескінченно ділитися. При поділенні одна з клітин залишиться недиференційованою, а друга перетвориться на певний орган рослини. Який саме, залежить від розташування та оточення клітини. Загалом, ці ці клітини відповідають за зростання рослини та загоєння у випадку пошкодження.

Чим відрізняються меристемні клітини рослин від стовбурових клітин людини та тварин? Меристемна клітина здатна диференціюватися у будь-який орган рослини протягом всього періоду життя. Це означає, що вона перетворюється у певний тип клітини з функціями та здібностями того чи іншого органу. З універсальної клітини вона може стати коренем, квіткою, листом – чим буде необхідно. Стовбурові ж клітини мають таку універсальну здатність перетворюватись на будь-який орган тільки на початкових стадіях ембріонального розвитку.


Де знаходяться меристемні клітини рослин?

У зонах росту рослин – у корені, стеблині, квіткових та листових бруньках. У цих чотирьох місцях рослини знаходиться меристемальна тканина, у структурі якої присутній дуже тонкий шар з ініціальних клітин. От це і є те, що ми називаємо меристемними клітинами.


Як отримують меристемні клітини рослин?

Сьогодні цей процес відбувається виключно біотехнологічним шляхом. Тому є можливість отримувати стандартизовані продукти із заданими властивостями та речовини з рідкісних рослин, які неможливо виростити у промислових кількостях. Важливо розуміти, що в кінцевому косметичному продукті немає живих клітин. Ми екстрагуємо з розчину ті чи інші компоненти, які є необхідними для заданих властивостей косметичного продукту. В результаті в баночці з кремом міститься екстракт меристемних клітин, а не живі меристемні клітини.

Сьогодні активно використовують багато меристемних клітин різних рослин – точно більше 20 найменувань. Щороку ця кількість зростає. Вони дуже популярні в космецевтиці – наприклад, бренд Histomer використовує меристемні клітини практично у всіх засобах. Виняток становлять тільки пілінги. Такої марки в світі більше немає. У неї колосальна можливість для подальшого розвитку саме завдяки меристемним клітинам.


Чим меристемні клітини привабливі для індустрії краси та здоров'я?

Меристемні клітини – це концентрат активних речовин, що відповідають за ріст, відновлення, захист та регенерацію. Що це за речовини? Нуклеїнові кислоти, ферменти, пептиди, регуляторні молекули, фактори росту, фітогормони, вітаміни, кофактори.

Меристемні клітини рослин відрізняються вражаючими детоксикаційними властивостями. Вони захищають клітини від окиснювального стресу, підтримують їхні дихальні системи та енергетичний баланс, а також дозволяють їм протистояти агресивним факторам навколишнього середовища. І всі меристемні клітини рослин за замовченням мають антиейдж-ефект. Це або профілактика передчасного старіння, або активна боротьба з його проявами. Меристемні клітини та їхні екстракти абсолютно безпечні у використанні, вони біодоступні, екологічні та мають цілком передбачуваний ефект та результат.
Меристемні клітини добре співпрацюють з інгредієнтами в косметиці, утворюючи з ними синергію. Вони формують зв'язки з іншими активами, що входять до складу косметичного засобу. Переважно меристемні клітини допомагають активним елементам проявити себе ще краще – наприклад, посилюють дію вітаміну С в 4 рази.

Клітини яких рослин використовують частіше за все?

Якщо говорити про конкретні меристемні клітини та їхні властивості, можна зупинитись, наприклад, на бузку. Меристемні клітини бузку давно та вдало використовують у формулах Histomer. В основі цього екстракту – вербаскозид. Ця речовина впливає на роботу мітохондрій. Мітохондрія – органела клітини, що відповідає за окислювальні процеси та за енергетичний баланс. Вербаскозид підтримує роботу мітохондрій та дає можливість провести глибоку оксигенацію клітин. За рахунок цього активізуються окислювальні процеси, не накопичуються вільні радикали, є можливість отримати детокс-ефект. Також активізується синтез аденозинофосфорної кислоти, що регулює енергетичний баланс клітини.

Ще одна рослина, з якої часто отримують стволові клітини – центелла азіатська. Її клітини, в першу чергу, мають дуже сильні протизапальні властивості. Тому центеллу використовують у роботі з проблемною та з чутливою шкірою. В антивікових програмах застосовують меристемні клітини гарденії жасминової. В них є ферулова кислота, потужний антиоксидант, що забезпечує різноплановий антиейдж-ефект. У таких засобах в складі також є інгібітори матриксних металопротеїназ, що захищають колагенову систему від руйнації.
Ще одна важлива в космецевтиці меристемна клітина – едельвейсова. Це дуже рідкісна рослина, але завдяки біотехнологіям ми можемо отримувати її клітини в достатніх кількостях і додавати до косметичних засобів. Едельвейс має вражаючі антиоксидантні та захисні властивості. Він також корегує прояви зморшок – це клінічно доведені дані, за якими протягом невеликої кількості часу кількість зморшок зменшується на 15%.

Нарешті, ще одна рослина з напрочуд ефективними меристемними клітинами – будлея Давіда. Екстракти її клітин – потужний інгредієнт, що передусім чудово бореться з фотостарінням. Він захищає ДНК клітин від UVA-випромінювання.

У царини меристемних клітин велике майбутнє та необмежені перспективи, адже лише невелика кількість рослин зараз вивчена та активно використовується. Це велетенське поле діяльності, всі переваги якого ще чекають на нас попереду.