Гід по целюліту. Як він з'являється, яким буває - і як з ним боротися?
Целюліт — певно, головний ворог кожної дівчини в боротьбі за гармонійну фігуру. Він трапляється навіть у найстрункіших з нас, а усунути його повністю вдається не багатьом. Справа, мабуть, в комплексності завдання: тут важливі і харчування, і рух, і правильна косметика. То що потрібно враховувати, щоб зрештою вийти переможцем у цій сутичці?
Що таке целюліт? Це патологія?

Целюліт — це зміна рельєфу шкіри. Найчастіше він проявляється на стегнах і нижній частині сідниць. Шкіра втрачає гладкість і стає горбистою — тому целюліт часто називають «апельсиновою кіркою». Виникають локальні жирові відкладення — скупчення жирових клітин адипоцитів, які збільшують об'єми тіла і спотворюють його контури.

Строго кажучи, целюліт не вважається формою захворювання. Саме тому його коригують, а не лікують, а займаються проблемою целюліту естетисти, а не лікарі. При цьому методи, якими сьогодні контролюють целюліт, переважно спрямовані на відновлення гомеостазу внутрішнього середовища організму. А це вже лікування.

У розвитку целюліту зазвичай виділяють чотири стадії. Перші три вважаються естетичним дефектом, але четверта — вже патологія. Її називають ліподистрофією. Це локальне або загальне ураження підшкірно-жирової клітковини, коли обсяг жирової тканини критично збільшується або зменшується.

Але якщо кількість жирової тканини зменшується, то людина худне. Тобто, це добре?

Не зовсім так. Жирова тканина, по суті — один з органів тіла. Вона має важливі функції —наприклад, накопичує енергію і слугує джерелом води, резервує жиророзчинні і стероїдні гормони, забезпечує загоєння ран і пошкоджень.

Жирова тканина — важлива частина ендокринної системи організму. Адипоцити синтезують естрогени, лептин, адиполептин, амелін й інші гормони. При руйнуванні жирової тканини в організмі порушується ендокринний баланс. Відповідно, при боротьбі з целюлітом і будь-якій взаємодії з жировою тканиною необхідно розуміти: вкрай важливо зберегти життєздатність і життєдіяльність адипоцитів.
А чому виникає целюліт?

Важливо відразу відзначити: жирові відкладення не пов'язані із зайвою вагою. Целюліт можна зустріти і на струнких фігурах. Особливістю локальних форм ожиріння є стійкість об'ємів та форми, які можуть зберігатися навіть при значному схудненні.

Позбутися надлишків жиру в проблемних зонах непросто. Це пов'язано з фізіологією жирової тканини. Целюліт починається з порушення кровообігу. Воно призводить до проблем з мікроциркуляцією, до збільшення проникності стінок судин, і в результаті — до набряку.

Швидкість накопичення жиру в адипоцитах залежить від інтенсивності кровообігу в жировій тканині. При прискоренні кровотоку посилюється ліполіз, при уповільненні — ліпогенез. Ліпогенез — це утворення жирів, а ліполіз — їх розщеплення. Коли переважає ліпогенез, в жирових клітинах накопичується надлишок жиру.

Подальшому розвитку целюліту сприяють зміни в сполучній тканині, які призводять до застійних явищ. В такому випадку розщеплений жир повторно захоплюється адипоцитами і знову запасається в жирових вакуолях.

Характерні особливості жирової та сполучної тканини впливають на стратегію боротьби з целюлітом. З огляду на них, наше завдання — не тільки активувати розщеплення жирів, але й відновити структуру сполучної тканини і поліпшити мікроциркуляцію. Це важливо ще й тому, що з-поміж функцій жирової тканини числиться й утримання токсинів. Вони виводяться з адипоцитів разом з жиром, і дуже важливо, щоб шляхи евакуації токсичних продуктів були налагоджені.
Яким буває целюліт?

Можна виділити 3 основні види целюліту. Як правило, в однієї людини вони зустрічаються в різних формах.

 • Адипозний, або м'який, целюліт — області з так званим «м'яким» жиром. Він не супроводжується вираженим набряком і фіброзом. Розташовується в районі живота і бічних валиків.
 • Набряклий целюліт викликає застійні процеси в тканинах і призводить до затримки в них рідини. Такий вид целюліту можна впізнати по збільшенню обсягу нижніх кінцівок. Якщо, натиснувши на них, на шкірі деякий час зберігається слід — це ознака набряку.
 • Фіброзний, або щільний, целюліт виникає при порушенні будови підшкірної клітковини. Він проявляється щільними компактними горбками, які не змінюються в залежності від положення тіла. При натисканні на них виникають больові відчуття.
  То як з ним боротися?

  При корекції целюліту акцент в першу чергу варто зробити на лімфодренаж. Це — неінвазивний процес стимуляції лімфовідтоку і детоксикації. Як ми обговорили вище, целюліту сприяють порушення в сполучних тканинах і набряки. Лімфодренаж допомагає коригувати ці стани, усуваючи з жирової тканини надлишкову рідину. Регулярний лімфодренаж також підвищує ефективність інших антицелюлітних процедур і не допускає переходу целюліту в більш важкі стадії.

  Втім, важливо не забувати: целюліт — комплексна проблема і вирішувати її потрібно комплексно. Одним дренажем, який би корисний для тканин він не був, з целюлітом не впоратися. Потрібно комбінувати домашній косметичний догляд, збалансоване харчування і фізичну активність.

  У контексті боротьби з локальним жиром важливо не забути і про професійні салонні процедури: обгортання, апаратні методики і масажі. Фізіологічні методи впливу на підшкірний жир мають велику доказову базу. Регулярні процедури лімфодренажу і гідромасажу в поєднанні з якісними препаратами здатні уповільнити і навіть призупинити розвиток процесів в проблемних зонах. Поліпшення структури, зміцнення м'язів і стимуляція обмінних процесів дозволяють зменшити об'єми і істотно поліпшити зовнішній вигляд шкіри.
  А як працює косметика від целюліту? На які інгредієнти в складі звертати увагу?

  Косметика особливо ефективна в поєднанні з масажем і апаратними процедурами. Втім, її цілком успішно використовують і в домашньому догляді. Дії таких засобів мають бути спрямовані на посилення локального кровообігу, усунення застою лімфи, стимуляцію ліполізу і поліпшення стану шкіри на рівні епідермісу і дерми.

  Для цього звертайте увагу на наступні характеристики і інгредієнти в косметиці:

  1. Кофеїн, теобромін, ксантин, ліпаза, екстракти гуарани, артишоку, фукуса, ламінарії і морського планктону в складі засобу посилюють розщеплення жиру.
  2. Одного ліполізу недостатньо — розщеплений жир потрібно вивести з організму. Речовини, які підсилюють «спалювання» жирів в мітохондріях — L-карнітин та коензим А. Меристемні клітини рослин насичують шкіру киснем, що теж сприяє спалюванню жирів.
  3. В антицелюлітної косметиці важливі інгредієнти, які активують мікроциркуляцію. Серед таких — гінкго, іглиця шипувата, кінський каштан, червоний виноград, арніка гірська, хвощ, буркун, вітаміни А, Е, С, РР. Мікроциркуляція сприяє активному виведенню продуктів ліполізу, відтоку тканинної рідини і виведенню токсинів.
  4. Необхідний етап антицелюлітної терапії —корекція стану шкіри та підвищення її тургору. Тут стануть в нагоді меристемні клітини рослин, пептиди, екстракти щитолисника, гамамеліс, ехінацея, вітаміни, мінерали та рослинні олії.
  Особливо цікавий напрямок в косметологічної корекції целюліту — фізіологічна реконструкція підшкірно-жирової клітковини. Вчені з'ясували, що ліполітичний відгук жирової тканини на зовнішні стимули різний. Завдяки цій інформації розроблені антицелюлітні комплекси з «точковим» впливом. З-поміж таких програм — Drain O2 і Lipo Gym від Histomer.

  Drain O2 має подвійну дію: посилений лімфодренаж і глибоку оксигенацію адипоцитів. Він ефективний навіть в умовах малої рухливості і усуває судинну сітку. А Lipo Gym називають персональним фітнес-тренером: це засіб особливо ефективний в поєднанні з фізичним навантаженням. Програма Lipo Gym інтенсивно знижує вагу, підтягує контури тіла і формує силует.

  Читати також: Ваш особистий фітнес-тренер Що треба знати про крем для тіла C30 Lipo-Gym

  Протистояти локальним жировим відкладенням можна тільки поєднуючи різні методики, косметичні засоби, фізичні вправи і принципи правильного харчування. Така послідовна робота з оздоровлення всього організму і локальних областей з ознаками целюліту принесе гарний результат.